Niezbędnik dla narzeczonych

UWAGA !!!

Narzeczeni po podjęciu decyzji o zawarciu sakramentalnego małżeństwa powinni niezwłocznie zgłosić się
w Biurze Parafialnym, w celu zarezerwowania sobie terminu ślubu: daty i godziny (czasami bywa tak, że narzeczeni załatwią wcześniej lokal, orkiestrę, kucharkę itp., a dopiero potem informują księdza o terminie swego ślubu, co może kolidować już z wcześniej zarezerwowanymi Mszami świętymi).

Narzeczeni powinni zgłosić się do Biura parafialnego nie później niż 3 miesiące przed planowanym terminem zawarcia ślubu, w celu spisania protokołu przedślubnego.

Niezbędne formalności:

1. Urząd Stanu Cywilnego - narzeczeni otrzymują 3 zaświadczenia - zabierają je później ze sobą na I spotkanie
         w Biurze Parafialnym.

a) do urzędu trzeba zabrać dowód osobisty oraz skrócony odpis aktu urodzenia - tj. potrzebne dla panny i kawalera,
     b) osoba rozwiedziona zabiera: dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu małżeństwa z
           adnotacją o rozwodzie lub sentencję wyroku,

c) osoba owdowiała zabiera: dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu zgonu poprzedniego
          współmałżonka.

2. Biuro Parafialne - dla narzeczonych czynne w czwartek po wieczornej Mszy św. (dobrze jest wcześniej umówić
          się z księdzem oraz być wtedy także na Mszy św.) Do Biura zabieramy ze sobą:

a) metryki chrztu ( zabiera tylko osoba spoza Parafii ),
     b) dowody osobiste,
     c) zaświadczenia o ukończonej katechizacji w zakresie Szkoły Średniej,
     d) zaświadczenia o katolickim przygotowaniu do małż. ( czyli zaśw. o ukończonym Kursie Przedmałż.),
     e) narzeczeni otrzymują w Biurze Parafialnym po spisaniu Protokułu Przedślubnego:
           - kartki do spowiedzi, które oddają później w zakrystii w dniu ślubu ( lub wcześniej w czwartek przed ślubem podczas
             II rozmowy w Biurze Parafialnym ),

- zapowiedzi przedślubne,
           - kartkę z prośbą o przyjęcie do Poradni Rodzinnej.

3. Poradnia Rodzinna - we własnym zakresie, w dowolnym miejscu.

4. Pan organista - wcześniej proszę się umówić z Panem organistą podając termin ślubu oraz omówić
       z nim szczegóły jego posługi.

5. Pan kościelny - prosimy rówineż wcześniej omówić z nim szczegóły jego posługi (kwiaty do Kościoła
      załatwiamy we własnym zakresie).

6. Video lub fotografa również proszę załatwić we własnym zakresie powiadamiając w/w osobę o tym, że
      w dniu ślubu powinien koniecznie zgłosić się do zakrystii i okazać zaświadczenie kościelne.

7. W tygodniu poprzedzającym ślub proszę zgłosić się w Biurze Parafialnym na II spotkanie (w czwartek) celem
      podania danych świadków i omówieniu liturgii ślubnej oraz innych szczegółów związanych ze ślubem.

8. MSZA ŚWIĘTA w niedzielę po ślubie (proszę o tym pamiętać i pomyśleć kiedy i gdzie będziemy na Mszy św.)

Niezbędnik dla rodziców i rodziców chrzestnych

Sakrament chrztu św. w naszej Parafii udzielany jest na Mszy świętej w 2 sobotę miesiąca o godz. 18.00 oraz w 4 niedzielę miesiąca o godz. 12.00. Normalną rzeczą jest przystąpienie rodziców oraz chrzestnych do spowiedzi św. i Komunii św. Zaleca się również przystąpienie pozostałych członków rodzin do sakramentów świętych.
Chrzest dziecka należy zgłosić w Biurze Parafialnym dwa tygodnie przed datą chrztu św. przedkładając wszystkie potrzebne dokumenty.

Dokumenty do Chrztu św.

1. Akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego.

2. Dokument ślubu kościelnego, jeśli ślub miał miejsce poza naszą Parafią ( w przypadku kontraktu cywilnego - dokument z Urzędu Stanu Cywilnego )

3. Zgoda ks. Proboszcza Parafii rodzinnej na chrzest poza parafią ( zgoda wymagana jest w przypadku, gdy w naszej Parafii ma odbyć się chrzest dziecka rodziców mieszkających poza naszą Parafią lub gdy rodzice mieszkający na terenie naszej Parafii, chcą ochrzcić swoje dziecko w innej Parafii )

Nauki przed Chrztem św.

1. W naszej Parafii nauki przed chrztem dla rodziców i chrzestnych odbywają się w piątki przed sobotą chrzcielną po wieczornej Mszy św. w Biurze Paraf. o godz. 19.00 lub w sobotę przed niedzielą chrzcielną po wieczornej Mszy świętej w Biurze Paraf. o godz.19.00.

2. Chrzestni spoza Parafii przynoszą na to spotkanie dokument ze swojej Parafii potwierdzający, że są praktykującymi katolikami i mogą być rodzicami chrzestnymi. W przypadku, gdyby istniała jakakolwiek trudność wykluczająca obecność na naukach przed chrztem w Wielichowie, powinni dostarczyć zaświadczenie o odbytych naukach w swojej rodzinnej Parafii, najpóźniej na spotkaniu por. pkt. 1.

Wydrukuj tekst...