O parafii

Kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny z poł. XVIII w., wybudowany został głównie dzięki staraniom ówczesnych księży proboszczów Józefa Korytkowskiego i Władysława Walknowskiego. Konsekreował go w 1896 r. bp. E. Likowski. W latach 1934-37 ks. Proboszcz Ludwik Górski przebudował kościół poprzecznie do osi. Zbudowana została nowa nawa w kierunku południowym, a dawne prezbiterium stało się kaplicą św. Marii Magdaleny. W 1950 r. ks. Proboszcz Bolesław Filipowski przebudował dawną kruchtę pod wieżą na drugą kaplicę.

Budowa i wyposażenie.
Obecnie w ołtarzu głównym znajduje się figura Chrystusa Króla. Dawny ołtarz główny z końca XVII w. O cechach barokowo-klasycystycznych znajduje się w bocznej kaplicy. W jego polu głównym umieszczony jest obraz św. Marii Magdaleny, po bokach między kolumnami rzeźby św. Piotra i Pawła, a w zwieńczeniu obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. W prawej kaplicy bocznej umieszczono ołtarz z rzeźbą Matki Boskiej Wniebowziętej w otoczeniu aniołów, na sklepieniu znajduje się malowidło przedstawiające scenę Koronacji NMP.

Wydrukuj tekst...